Hałas i tłok w miastach męczą i frustrują. Nic więc dziwnego, że kiedy mamy nieco wolnego czasu lub planujemy dłuższy urlop, rozglądamy się za miejscami, w których dominuje natura. Obcowanie z przyrodą wycisza i koi nerwy, a przy tym korzystnie wpływa na cały organizm. Czasem nie trzeba wcale daleko wyjeżdżać, by tego doświadczyć. Chcąc znaleźć idealne miejsce na odpoczynek w Polsce, spójrzmy, co mogą zaoferować nam na przykład Kaszuby. Tym, co do nich przyciąga, są właśnie walory przyrodnicze, a zwłaszcza jeziora. Jakie piękne jeziora na Kaszubach możemy znaleźć?
Teoretycznie jeziora są w całej Polsce, a jednak to właśnie tutaj są te najczystsze. Z czego to wynika? Co sprawiło, że jeziora na Kaszubach są tak czyste? Wszystkie powstały w epoce lodowcowej, kiedy to lodowiec ukształtował doliny rynnowe i wzgórza morenowe. To przyczyniło się do tego, że kaszubskie jeziora mają niepowtarzalne kształty i są zróżnicowane pod względem głębokości i wielkości.
Jednak są nie tylko piękne, ale i wyjątkowo czyste. Na sekret przejrzystej wody składa się co najmniej kilka czynników. Przede wszystkim na Kaszubach nie brakuje parków krajobrazowych i stref ochrony przyrody. Już samo to ogranicza szkodliwą działalność człowieka. Znacząco ograniczony jest ruch wodny i zabiegi rolnicze. To sprzyja dużej bioróżnorodności i zachowaniu pierwotnych walorów terenu. Nie bez znaczenia jest stosunkowo niewielkie zaludnienie w porównaniu do innych regionów Polski. Poza tym, pomimo tego, że Kaszuby są bardzo atrakcyjne, to nadal są mniej popularne niż inne lokalizacje, a mniejsza liczba turystów to mniej zanieczyszczeń.
Piękne jeziora na Kaszubach są takie również przez korzystne warunki hydrologiczne. Poziom wilgotności, skład chemiczny wody, jej temperatura są optymalne do rozwoju wodnej roślinności i zachęcają do zamieszkania lubiących podmokłe tereny zwierząt. Skoro wiemy już, w czym tkwi fenomen kaszubskich jezior, zastanówmy się, jakie są najczystsze jeziora na Kaszubach?
Szczytno Wielkie (po kaszubsku: Jezoro Szczëtno) to jezioro na Kaszubach umiejscowione na północnej części Pojezierza Krajeńskiego, w obrębie „Terenów Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno”. Są one częścią gminy Przechlewo i zajmują powierzchnię 615,77 ha. Ich brzegi są urozmaicone obecnością kilku wysp, w tym Wyspy Zamkowej, gdzie znajdują się ruiny średniowiecznego grodu obronnego o nazwie Szczytno.
Blisko brzegu jeziora można odnaleźć rezerwat ptactwa "Osiedle Kormoranów". Jezioro jest przecięte rzeką Brda, która jest popularnym szlakiem kajakowym. Połączenia wodne łączą Szczytno Wielkie poprzez Brdę oraz mniejsze strumienie z jeziorami takimi jak Końskie, Krępsko i Szczytno Małe, tworząc w ten sposób grupę jezior nazywaną Jeziorami Szczycieńskimi. Nieopodal tego malowniczego obszaru istnieje także urokliwy hotel, który stanowi doskonałą bazę wypadową dla turystów i miłośników przyrody.
Jezioro na Kaszubach usytuowane w północnej części Pojezierza Krajeńskiego (w rejonie "Tereny Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno") ma powierzchnię 55 ha oraz głębokość sięgającą do 20 m. Rzeka Brda przepływa przez to jezioro, stanowiąc jednocześnie atrakcyjną trasę kajakową. Brda łączy także ten akwen z jeziorem Szczytno Małe oraz innymi jeziorami wchodzącymi w skład kompleksu Szczycieńskiego.
Większa część jeziora jest otulona leśnym krajobrazem. W ciepłych miesiącach nad jego brzegami tętni życie, przyciągając rzesze turystów. Mimo tego lokalni wędkarze nadal chętnie odwiedzają to miejsce.
Krępsko (w języku kaszubskim nazywane Jezoro Krãpskò) to jezioro na Kaszubach o podłużnym kształcie, znajdujące się na północnym obrzeżu Pojezierza Krajeńskiego, w obrębie "Terenów Chronionego Krajobrazu Jezior Krępsko i Szczytno", w gminie Człuchów. Jego powierzchnia wynosi 377,3 ha, a linia brzegowa jest złożona i wyróżnia się dwoma zatokami, oddzielonymi przez obszerny półwysep. Na tym półwyspie zachowały się ślady po grodzisku z wczesnego średniowiecza. Wody tego jeziora łączą się z jeziorami Orzechowo oraz Szczytno Wielkie, tworząc kompleks jezior Szczycieńskich.
Otulone malowniczymi lasami sosnowo-bukowymi, jezioro stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody i spacerowiczów. Nie tylko oferuje wspaniałe miejsca do relaksu i przechadzek, ale również zachęca do aktywnego wypoczynku na wodzie i wędkowania.
Kolejne atrakcyjne jezioro na Kaszubach to Jezioro Charzykowskie. Ma aż 1300 ha powierzchni i głębokość dochodzącą do 30 m. Znajduje się na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Parku Narodowego Bory Tucholskie. Jezioro przyciąga nie tylko wielbicieli malowniczych widoków, ale też szukających wrażeń sportowców. W sezonie letnim organizuje się tutaj obozy żeglarskie i regaty. Ponadto jezioro przyciąga również zimą, kiedy to przyjeżdżają osoby uprawiające żeglarstwo lodowe.
Niedaleko jeziora Charzykowskiego znajdziemy następny interesujący akwen — Jezioro Karsińskie. Jest ono średniej wielkości i ma powierzchnię 679 ha i głębokość 27 m. Jest tutaj cieszący się popularnością szlak kajakowy i kąpielisko, przy którym działają wypożyczalnie sprzętu wodnego. Po wypoczynku wśród natury warto odwiedzić kościółek św. Barbary znajdujący się w miejscowości Swornegacie.