12 miesięcy na Kaszubach: inspiracje na wyjazd o każdej porze roku

Kaszuby to jeden z tych regionów, które zachwycają spektakularną urodą o każdej porze roku. Nie brakuje tu również atrakcji dla miłośników spacerów, spływów kajakowych, sportów wodnych czy zimowego szaleństwa na nartach i kuligach.

Kaszuby wiosną

Trudno o piękniejsze miejsce do obserwacji budzącej się wiosny niż Kaszuby, ich parki krajobrazowe oraz rezerwaty przyrody. Zróżnicowane ukształtowanie terenu, morenowe wzgórza, lasy, jeziora i rzeki oferują całe spektrum doznań w kontakcie z naturą. Wiosna to idealna pora na spacer jedną z wielu ścieżek przyrodniczych, podczas których możemy podziwiać obecny w kaszubskich lasach starodrzew, czyli okazów liczących sobie ponad 100 lat. Jeśli będziemy mieli szczęście, spotkamy po drodze zwierzynę: sarny, lisy, jelenia, a może nawet orła bielika i czaplę siwą, które mają tu swoje schronienie.

O tej porze roku możemy wybrać się na dalszą wycieczkę samochodową, np. do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie obejrzymy ponad 50 obiektów, takich jak szkoła, kuźnia, karczma czy wiatrak z okresu od XVII do XIX wieku. To także świetny moment na wypad na Wieżycę, czyli najwyższe wzniesienie Kaszub. Wdrapywanie się na wieżę widokową zostaje wynagrodzone przez niezapomniany krajobraz okolicy.

Wiosna to idealny czas na to, by zadbać po zimie o swoje ciało. Poza energetycznymi spacerami, np. z nordic walking i lekką kuchnią, warto więc zafundować sobie regenerujące masaże oraz zabiegi. Z oferty SPA najlepiej wybrać takie, które zapewniają skórze oczyszczenie czy dotlenienie (np. Brzozowy Gaj lub Dary Lasu). Ze względu na to, że o tej porze roku w hotelach panuje nieco mniejsze obłożenie, jest to idealny czas na rodzinny wypad na Kaszuby, romantyczny pobyt we dwoje lub odstresowujący wyjazd z przyjaciółką.

Kaszuby latem

Latem Kaszuby tętnią życiem i to nie tylko, jeśli chodzi o faunę i florę, które o tej porze roku potrafią wprawić w zachwyt. Turyści z całej Polski, znający dobrze unikalne walory tego regionu, co roku wracają na Kaszuby. Mimo to, rozległy teren, obfitujący w lasy, jeziora i rzeki, nie jest zatłoczony, a miłośnicy ciszy i spokoju bez trudu znajdą dzikie, ustronne miejsca.

Lato jest idealną porą na kultywowanie lub rozpoczęcie przygody z kajakami. Będąc na Kaszubach, grzechem byłoby nie skorzystać choćby przez kilka godzin z ich głównej, letniej atrakcji. Możemy wybierać wśród licznych rzek – uwielbianej przez rodziny Wdy lub Gwdy, malowniczej Słupi, spokojnej Pilicy czy niemal górskiej Łupawy. Ciekawą przygodą na początek, zwłaszcza dla dzieci, będzie krótki, ale emocjonujący spływ Piaśnicą, która wpada w Dębkach wprost do Morza Bałtyckiego. Nie trzeba jednak jechać tak daleko, spływy organizowane są na Kaszubach w wielu miejscowościach, więc bez problemu znajdziemy pomysł dobrany do naszych potrzeb.

Latem skorzystajmy również z uroków licznych, kaszubskich jezior. Te największe posiadają doskonale przygotowane kąpieliska z pełną infrastrukturą dla turystów. Odwiedźmy Swornegacie lub Tleń, które są mekką wielbicieli sportów wodnych i zaskakują urokliwym położeniem.

Po wycieczce nie zapomnijmy o relaksie oraz regeneracji. Lato to doskonały moment na odżywienie wysuszonej słońcem skóry i włosów podczas zabiegów SPA. Najlepiej sprawdzą się ujędrniające „Skarby Natury” z użyciem złota i bursztynu. Wieczorem czas na odprężenie z lampką dobrego wina na tarasie.

Kaszuby jesienią

Jeśli kochasz złotą, polską jesień, Kaszuby mają Ci do zaoferowania cały jej splendor. Morenowe wzgórza, porośnięte buczyną, dębem i jaworem mienią się o tej porze roku na pomarańczowo, złoto i czerwono. Z pewnością nie zapomnisz tego widoku, a jeśli jesteś miłośnikiem grzybobrania, to trafiłeś w dziesiątkę. Kaszubskie lasy obfitują w różne gatunki grzybów, choć ich zbieranie może być jedynie pretekstem do ciekawych przyrodniczych obserwacji.

Na Kaszubach jesienią nadal może być dość ciepło, jednocześnie nie męczą już upały. Czemu więc nie wybrać się na rowerową wycieczkę? Koniecznie poznaj Kaszubską Marszrutę, czyli jedne z najlepiej przygotowanych tras rowerowych w Polsce, a może i w całej Europie. W zależności od tego, czy jesteś wytrawnym, zaprawionym w trudnych trasach rowerzystą, czy wolisz rekreacyjną wycieczkę z całą rodziną, znajdziesz szlak dla siebie. Po drodze miniesz liczne atrakcje turystyczne i przyrodnicze: dęby będące pomnikami przyrody, jeziora, przy których urzędują czaple i żurawie, zapory wodne będące mistrzostwem dawnej hydrotechniki.

Jesień to także idealna pora na odwiedziny takich kultowych miejsc, jak Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie wejdziesz do Domu Do Góry Nogami, obejrzysz Najdłuższą Deskę Świata i posłuchasz Największego Koncertującego Fortepianu.

Po sezonie łatwiej o wolne miejsca w hotelach, warto więc skusić się na ofertę dla dwojga, która będzie doskonałym pretekstem do zacieśnienia więzi między Wami. Skorzystajcie z masażu dla par, cieszcie się romantyczną kolacją i spędźcie wieczór w jacuzzi.

Kaszuby zimą

Choć wiele miejsc w Polsce wygląda szaro i ponuro, Kaszuby zimą pozostają spektakularne. A wszystko za sprawą sosnowych lasów, które pokryte śniegiem wyglądają jak magiczna Narnia. To idealne miejsce na długie, rodzinne spacery pieszo lub na nartach biegowych, którym sprzyjają tutejsze trasy. Jedną z głównych atrakcji zimowych Kaszub są jednak niezapomniane kuligi. Jazda saniami przez ośnieżony las to niezapomniane przeżycie zarówno dla par, jak i całej rodziny. Zwłaszcza jeśli na końcu podróży czeka nas ognisko z kiełbaskami i czerwonym winem.

Morenowe wzgórza Kaszub przyciągają także miłośników sportów zimowych. W takich miejscowościach jak Wieżyca czy Przywidz działają profesjonalne stacje oraz szkółki narciarskie. Stoki są naśnieżane, nie musimy więc martwić się o deficyt białego puchu.

Po mroźnym dniu, najlepiej wygrzać się w hotelowym basenie, w saunach lub jacuzzi. Rozgrzeje nas też specjalnie dobrany masaż relaksacyjny, który sprawdzi się zwłaszcza po szaleństwie na nartach. Na koniec odpręż się przy kubeczku aromatycznego, grzanego wina przy kominku.