Aktywność na świeżym powietrzu - pomysły na spędzanie urlopu

Od wielu lat specjaliści kładą nacisk na wzrost aktywności fizycznej w społeczeństwie. Ruch powinien towarzyszyć nam każdego dnia i choć w teorii doskonale o tym wiemy, praktyka pokazuje, że często w codziennym zabieganiu nie mamy na to czasu. To m.in. z tego powodu warto zwiększyć aktywność fizyczną podczas urlopu. Wtedy możemy się wyciszyć i skupić na czymś innym, niż zazwyczaj. Poza tym wtedy z chęcią przebywamy na łonie natury, a ruch na świeżym powietrzu niesie za sobą wiele korzyści na różnych płaszczyznach.

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla naszego zdrowia?

Informacjami z obszaru profilaktyki zdrowotnej jesteśmy bombardowani z różnych stron. Nie są to jednak tylko puste frazesy i na swoje zdrowie rzeczywiście mamy znaczący wpływ. Przyglądając się temu, co jemy czy się wysypiamy i mamy odpowiednią dawkę ruchu, możemy zadbać o ogólne zdrowie i samopoczucie. Do ćwiczeń w domu lub regularnych wizyt w siłowni trudno się zmobilizować. A aktywność na świeżym powietrzu? Może być przyjemna i z korzyścią dla naszego organizmu. Sprawdźmy więc, dlaczego warto ją wdrożyć?

Ruch na świeżym powietrzu a zdrowie fizyczne

Przede wszystkim ruch pozwala pozbyć się napięcia z mięśni, z którym mamy do czynienia na przykład przy pracy siedzącej. Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu zwiększa kondycję, wzmacnia mięśnie i ciało. Trenując regularnie, możemy znacząco poprawić funkcjonowanie układu odpornościowego, a tym samym łatwiej unikniemy infekcji i innych kłopotów zdrowotnych. Poprzez zwiększenie dawki ruchu wspieramy pracę serca, przyczyniamy się do szybszej eliminacji toksyn i lepszej przemiany materii. Nawet jeśli na co dzień ruch na świeżym powietrzu wydaje się abstrakcją, zwłaszcza przy natłoku obowiązków, to możemy o niego zadbać w trakcie urlopu. Kto wie, może stanie się naszym nawykiem i już z nami pozostanie?

Jak aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wpływa na zdrowie psychiczne?

O ruchu myśli się głównie pod kątem zdrowia fizycznego, ale jest on również istotny dla naszej psychiki. Już sam spacer jest w stanie skutecznie zredukować stres, ukoić nerwy i zrelaksować. Podczas aktywności fizycznej organizm wydziela endorfiny. Wpływają one na poprawę samopoczucia. Aktywność na świeżym powietrzu z jednej strony dodaje energii, a z drugiej pomaga się wyciszyć. Dzięki temu mamy więcej sił na codzienne zadania, za to nocą podnosi się jakość snu. Jeśli więc borykamy się z bezsennością, być może to właśnie od ćwiczeń powinniśmy zacząć? Najlepiej, by ruch na świeżym powietrzu stał się codzienną rutyną, ale nie zawsze jest to możliwe, stąd warto go zwiększyć przynajmniej przy okazji wakacyjnych wyjazdów. Jednym z regionów Polski, jakie szczególnie temu sprzyjają, są Kaszuby.

Kaszuby dla ciała i ducha — aktywności, które pomogą Ci miło i aktywnie spędzić urlop

Kaszuby są znane z czystego powietrza i pięknych przejrzystych jezior. Nie brakuje tu parków krajobrazowych i możliwości dotknięcia dzikiej przyrody. W tak pięknych okolicznościach przyrody ruch na świeżym powietrzu staje się jeszcze większą przyjemnością. Co możemy robić? Oto kilka propozycji.

Spacerowanie i bieganie

Tak malownicza okolica, jaką serwują nam Kaszuby, zachęca do eksploracji. Zatem zacząć możemy od łagodnych spacerów. Dobrze sprawdza się też nordic walking albo jogging. Wokół jezior jest mnóstwo ścieżek, więc nawet jeśli planujemy dłuższy pobyt, nie będziemy się nudzić i codziennie możemy wybrać inną trasę. Głęboki oddech, szum drzew i śpiew ptaków na pewno zachęci do jeszcze dłuższego przebywania a dworze.

Medytacja i joga

Na Kaszubach jest cicho i spokojnie, czym zachęcają do tego, by wsłuchać się w siebie i swój organizm. Joga w hotelowym ogrodzie, na plaży przy jeziorze bądź w lesie będzie mieć zupełnie inny wymiar niż w domu, na siłowni lub w innym zamkniętym pomieszczeniu. Można pójść o krok dalej i właśnie na Kaszubach rozpocząć swoją przygodę z medytacją. Z pewnością bodźców, jakie mogą rozpraszać, będzie znacznie mniej, niż w mieście, kiedy dodatkowo myśli zaprzątają codzienne obowiązki.

Jazda na rowerze

Kaszuby to prawdziwy raj dla wielbicieli roweru. Tak jak nie brakuje tras do spacerowania i biegania, tak i do wyboru są różne ścieżki rowerowe. Jazda na rowerze to aktywność na świeżym powietrzu, jaką lubią wszystkie pokolenia, przejażdżka połączona z obserwacją natury to podwójna przyjemność.

Stawiamy na sporty wodne

Będąc nad jeziorem, koniecznie weźmy pod uwagę ruch na świeżym powietrzu związany z wodą. Każdego roku Kaszuby przyciągają fanów pływania kajakiem, żaglówką lub tych, którzy chcą sprawdzić, czy windsurfing jest sportem dla nich. Bez problemu znaleźć można wypożyczalnie sprzętu, więc nie trzeba ponosić dużych kosztów, by przeżyć niezapomnianą przygodę. A może akurat my lub ktoś z rodziny złapie bakcyla?

Aktywności w hotelowym ogrodzie

Nawet jeśli nie chcemy się nigdzie ruszać z hotelu i nastawiamy się głównie na bierny odpoczynek lub pobyt w spa, nie jest powiedziane, że musimy całkowicie pominąć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Wspomnieliśmy już o jodze i medytacji w przynależącym do hotelu ogrodzie. Na tym nie koniec możliwości. W wielu hotelach jest basen, boisko do siatkówki plażowej, korty tenisowe lub inne dodatkowe atrakcje, które zmotywują do tego, byśmy się trochę poruszali.

Podsumowanie

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania pełni zdrowia i dobrego samopoczucia. Najlepiej, kiedy można pozwolić sobie na ruch na świeżym powietrzu. Niestety przez dużą część roku na znacznym obszarze Polski panuje smog, do tego dochodzi hałas i inne szkodliwe czynniki. Pomijając więc kwestię czasu i wymówek, w mieście nie zawsze aktywność jest faktycznie z korzyścią dla zdrowia. Stąd warto postawić na wypoczynek w tak czystym miejscu jak Kaszuby. Warunki przyrodnicze będą zachęcać do ruchu, a czyste powietrze będzie pozytywnie oddziaływać na cały organizm.