Weekend na Kaszubach – 9 propozycji w różnych częściach Kaszub

Kaszuby to malownicza kraina położona w północnej Polsce, która przyciąga turystów przyrodą i bogatą kulturą. To idealne miejsce na aktywny weekend z rodziną lub przyjaciółmi. Oto kilka sugestii, jak w pełni wykorzystać czas na Kaszubach.

Bory Tucholskie

Weekend na Kaszubach możesz rozpocząć od spaceru przy Jeziorze Szczytno, które jest siedliskiem m.in. kormoranów, gągołów (gatunek kaczki) i perkozów. Zamiast spaceru możesz wybrać przejażdżkę rowerem wodnym, tratwą lub spływ kajakowy, bowiem do jeziora wpływa jedna z kaszubskich rzek – Brda. Jeśli zapuścisz się dalej w Bory Tucholskie, możesz wybrać jeden z wielu szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze tereny leśne i pozwolą Ci poznać uroki tego obszaru.

Półwysep Helski

Słynie z pięknych, piaszczystych plaż. Możesz spacerować wzdłuż brzegu, zbierać muszelki, a nawet odważyć się na orzeźwiającą kąpiel w morzu. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, odwiedź Nadmorski Park Krajobrazowy na Helu, gdzie można podziwiać wydmy, lasy i unikalne ekosystemy. Latarnia Morska to symbol Helu i warto zobaczyć ją z bliska. Można też wspiąć się na górę, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę i Morze Bałtyckie. Wnętrze latarni stanowi również muzeum, gdzie można dowiedzieć się więcej o historii morskiej regionu. Na Półwysep dojedziesz samochodem, pociągiem lub tramwajem wodnym z Gdańska.

Rejs statkiem 

Jeśli rozważasz wypad na Kaszuby na weekend, pamiętaj, że jest to region jezior, więc warto spędzić czas na relaksującym rejsie po tutejszych wodach. Można wynająć łódkę, kajak lub jacht i odkrywać urokliwe jeziora, takie jak Jezioro Wdzydzkie, Jezioro Raduńskie czy Jezioro Ostrzyckie. To doskonały sposób na obcowanie z naturą i podziwianie malowniczych pejzaży. 

Spływ kajakowy Wdą

Spędzając weekend na Kaszubach, warto wybrać się na choćby kilkugodzinny spływ kajakowy. Jedną z najpopularniejszych rzek jest Wda, wybierana przez rodziny z dziećmi oraz kajakarzy, którym bardziej zależy na podziwianiu przyrody niż ekstremalnych doznaniach. Wda płynie przez Bory Tucholskie i Parki Krajobrazowe – Wdzydzki oraz Wdecki. Większość spływów kończy się na wysokości Jeziora Żur w Tleniu, który także stanowi dużą atrakcję turystyczną ze względu na malownicze położenie. Jeśli zdecydujesz się minąć Tleń, dotrzesz kajakiem aż do zamku krzyżackiego w Świeciu. Po drodze miniesz także Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich oraz rezerwat archeologiczny „Kamienne kręgi” koło Miedzna. Każde z tych miejsc warte jest postoju i odwiedzin.

Kaszubski Park Miniatur

W parku miniatur i dziecko, i dorosły może się poczuć jak Guliwer w krainie liliputów. W Kaszubskim Parku Miniatur królują budowle charakterystyczne dla tego regionu: dworki, zamki, kościoły. Co miesiąc pojawia się nowa atrakcja, a park jest na bieżąco udoskonalany. Poza charakterystyczną, kaszubską zabudową zobaczymy tu także słynne konstrukcje z całego świata: Sfinksa, Statuę Wolności, Big Bena czy Chrystusa z Rio. Jeśli planujesz Kaszuby na weekend z dziećmi, wpisz Park Miniatur do grafiku.

Kaszubska Marszruta 

To perełka na skalę europejską – jedna z najlepszych tras rowerowych w całej Polsce, podzielona na trzy szlaki o różnym stopniu trudności. Niezbyt zaawansowanym rowerzystom oraz rodzinom spędzającym weekend na Kaszubach polecamy szlak zielony. Jest najłatwiejszy, ale również najbardziej malowniczy. Liczy 42 km, a jego przejechanie zajmuje ok. 5 godzin. Trasa, która biegnie wzdłuż kaszubskich rzek oraz jezior, rozpoczyna się w Chojnicach, a kończy w Męcikale. Po drodze obejrzysz ciekawe zespoły z pałacami i parkami, pochodzącymi z XIX wieku w Czartołymie i Krojantach. W Mylofie znajduje się natomiast jedyna w Polsce zapora schodkowa, która jednocześnie jest początkiem Wielkiego Kanału Brdy. 

Zaawansowani rowerzyści, planujący Kaszuby na rowerowy weekend, docenią żółty szlak. Rozpoczyna się w miejscowości Charzykowy i pozwala na zwiedzenie lewej strony Jeziora Charzykowskiego, nazywanego również kaszubskim morzem. Po drodze miniesz Wzgórze Wolności oraz dawną granicę polsko-niemiecką, przy której stoją budynki straży. Za Drzewiczem wjedziesz na teren Parku Narodowego Bory Tucholskie. 

Nieco łatwiejszą i krótszą opcją jest szlak czerwony, który również rozpoczyna się w Charzykowych i kończy w Czersku. Trasa składa się głównie z asfaltowych dróg, nie ma na niej wielu podjazdów i przewyższeń. Z kolei czarny szlak jest krótki (32 km), ale za to bardzo intensywny. Pozwala także na podziwianie natury i pięknych widoków, jak np. te wokół Jeziora Karasińskiego.

Wypożyczenie roweru wodnego 

Kaszuby oferują wiele urokliwych plaż nad jeziorami, gdzie można wypocząć i cieszyć się letnim słońcem. Jeśli spędzasz tu letni weekend, wybierz się na plażę nad Jezioro Wdzydzkie lub Jezioro Żarnowieckie i zrelaksuj się na leżaku, wygrzewając się w promieniach słonecznych. Możesz również spróbować swoich sił w różnych sportach wodnych, takich jak żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo. Jeśli wolisz maksymalny relaks – wybierz rower wodny w jednej z licznych wypożyczalni sprzętu wodnego. 

Piknik nad jeziorem lub w lesie

Najlepiej taki, podczas którego zasmakujesz tradycyjnej, kaszubskiej kuchni. Słynie ona z bogactwa smaków i wykorzystania lokalnych składników. W wielu miejscowościach zaopatrzysz się w regionalne sery, wędliny i miody prosto od gospodarzy. W sezonie koniecznie skuś się na najlepsze w Polsce kaszubskie truskawki. Jeśli wolisz wstąpić do jednej z lokalnych restauracji, spróbuj kiszki kaszubskiej, tradycyjnej kaszubskiej zupy rybnej, pierogów z jagodami lub ziemniakami, oraz kaszubskiego smalcu. 

Zwiedzanie Trójmiasta

Podczas weekendu na Kaszubach warto zahaczyć o Trójmiasto. W Gdańsku odwiedź „starówkę” nazywaną tutaj Głównym Miastem, z charakterystycznymi kamienicami i słynnym Długim Targiem. Gdynia słynie z malowniczej promenady nadmorskiej i portu, a Sopot przyciąga turystów m.in. słynnym Molo, licznymi klubami i restauracjami.