Co robić na Kaszubach z dziećmi? 20 propozycji

Słońce, deszcz, upał czy chłód – na Kaszubach oraz w Borach Tucholskich nie sposób się nudzić bez względu na pogodę. Zdaniem wielu to jedna z najlepszych turystycznych destynacji w Polsce. Bujna natura, malownicze wzgórza, wijące się rzeki, wyjątkowa fauna i flora to nie wszystko. Kaszuby obfitują w atrakcje, których nie spotkamy w żadnym innym zakątku naszego kraju. Oto 20 najciekawszych, które warto zwiedzić całą rodziną!

Rodzinne atrackcje na Kaszubach

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

Wchodząc tu, przenosimy się do tradycyjnych kaszubskich i kociewskich wsi z XVII, XVIII, XIX oraz początków XX wieku. Mamy tu ponad 50 obiektów: karczmy, kuźnię, dwory, szkołę, chałupy, wiatrak, kościoły i warsztaty rzemieślnicze wraz z autentycznym wyposażeniem. Dzięki temu czujemy się, jakbyśmy naprawdę przenieśli się w czasie i mogli podziwiać tradycyjną sztukę ludową, rzemiosło i codzienne życie mieszkańców. 

Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie

Dorośli i dzieci kochają parki miniatur, dlatego że mogą się w nich poczuć, jak Guliwer w krainie liliputów. A przy okazji zobaczyć najważniejsze perły światowej architektury, które są tu na wyciągnięcie ręki. W Kaszubskim Parku Miniatur królują budowle charakterystyczne dla tego regionu: dworki, zamki, kościoły. Prace nad nimi trwają przez cały czas, więc co miesiąc pojawia się nowa atrakcja. Poza tym zobaczymy tu także słynne konstrukcje z całego świata: Sfinksa, Statuę Wolności, Big Bena czy Chrystusa z Rio.

Galeria Pępowo w Pępowie koło Gdańska

Galeria Pępowo to rodzinne muzeum poświęcone samochodom marki Volkswagen. W kolekcji znajduje się ponad 50 zabytkowych aut, m.in. kultowe garbusy, kojarzące się z hipisami ogórki, a nawet kuebelwagen, używany kiedyś przez straż pożarną. Odwiedzający mogą także podziwiać ponad 1000 miniatur samochodów.

Świat Labiryntów w Blizinach koło Przywidza

Świetna zabawa dla całej rodziny na cały dzień. Możemy zacząć od rozwiązania jednego z małych labiryntów, a następnie przenieść się do labiryntów drewnianych, w których będziemy pokonywać mosty i wieże. Dla fanów mocnych wrażeń stworzono labirynty z kukurydzy. Część ścieżek ma nawet 5 km długości!

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Kolejna, niezapomniana lekcja historii, której nikt nie będzie chciał opuścić. Słynny „Dom do góry nogami”, Dom Sybiraka, Najdłuższa Deska Świata, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata, to atrakcje, których nie można ominąć, będąc na Kaszubach.

Zoo Egzotyczne Kaszuby w Sierakowicach

Kolorowe papugi, ogromne pająki, skorpiony i największe węże świata… To nie opis dalekiej dżungli, ale Parku Edukacyjnego Egzotyczne Kaszuby, które mieści się w Tuchlinie. W nowoczesnym obiekcie możemy oglądać kilkadziesiąt gatunków zwierząt.

Zwierzaki nad Potokiem w Żukczynie

Alpaki, kucyki, emu, daniele, pawie, świnki wietnamskie to tylko niektóre Zwierzaki nad Potokiem, które mieszkają w Żukczynie. Możemy obserwować ich karmienie czy pielęgnację, a czasem nawet pogłaskać. Właściciele to ludzie, którzy kochają zwierzęta, zapewniają im jak najlepsze warunki i chcą przekazać swoje zamiłowania gościom.

Z dziećmi na Kaszubach - co można robić całą rodziną?

Gminny Ośrodek Turystyki i Sportu w Gniewinie

Fani aktywnego wypoczynku powinni odwiedzić stronę GOTiS w Gniewinie. Należy do niego m.in. pływalnia w Gniewinie oraz Przystań w Nadolu, w której wypożyczymy sprzęt wodny. Największą atrakcją ośrodka jest jednak wieża „Kaszubskie Oko”, znajdująca się w Karwi. Z wysokości 36 metrów możemy podziwiać panoramę Jeziora Żarnowieckiego.

Osada Słowiańska w Sławutowie

Jeśli chcesz wraz z rodziną zobaczyć na własne oczy, jak żyli ludzie w średniowiecznych grodach warownych, koniecznie odwiedź Osadę Słowiańską w Sławutowie. W ośmiu chatach, będących wiernym odwzorowaniem budynków z przełomu IX i X wieku zobaczysz pracę garncarza, tkaczki, piekarza, kowala i zielarza. W osadzie odbywają się także warsztaty rzemieślnicze.

Park Wodny w Chojnicach

To kolejna propozycja dla miłośników wodnych atrakcji. Oprócz basenu sportowego, rekreacyjnego, rwącej rzeki czy trójspiralnej zjedżalni, znajduje się tu jaccuzi, strefa saun, a także grota solna i lodowa.

Atrakcje dla dzieci na Kaszubach

Eksperymentarium w Chojnicach

Będąc w Chojnicach, koniecznie odwiedź Eksperymentarium. Tutaj nauka chemii, fizyki czy biologii nie ma nic wspólnego z nudą czy wkuwaniem na pamięć skomplikowanych regułek. Odbywa się za to poprzez zabawę i własne, ciekawe odkrycia.

Wioska Miodowa w Mędromierzu Wielkim

Mędromerz Wielki to wieś, w której od dekad hoduje się pszczoły. Nic dziwnego, że właśnie tu stworzono Miodową Wioskę, w której organizowane są warsztaty dla dzieci i rodzin. Oprócz tego zobaczymy także, jak działa pasieka i w jaki sposób powstaje miód.

Muzeum Indian w Jantarze

Indianie na Kaszubach? Tak, ale tylko w jedynym w Europie Muzeum Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha. Ten niezwykły obiekt powstał w Wymysłowie i możemy w nim podziwiać oryginalne, indiańskie eksponaty.

Górnicza Wioska w Piła-Młynie

Na skraju Borów Tucholskich, w miejscowości Piła-Młyn mieści się Górnicza Wioska. To jedyne miejsce w Północnej Polsce, w którym znajduje się podziemna kopalnia węgla brunatnego.

Zoo Canpol w Człuchowie

Kultowe miejsce, w którym od lat zatrzymują się rodziny podróżujące na Kaszuby z zachodu i południa Polski. Ogród zoologiczny zamieszkany jest przez prawie 40 gatunków zwierząt, znajdują się tu także akwaria morskie z bujną rafą koralową.

Gród w Owidzu

Organizowane są tu turnieje rycerskie i łucznicze, rekonstrukcje obrzędów słowiańskich, jarmarki rękodzieła i festyny archeologiczne. Na powierzchni 6 ha znajduje się amfiteatr, Karczma Słowiańska oraz Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Spływy kajakowe po kaszubskich rzekach

Rzeki Pomorza idealnie nadają się na rodzinne spływy kajakowe. Wda, Brda, Zbrzyca czy Słupia – wiją się wśród lasów, więc w trakcie leniwej wycieczki można podziwiać wyjątkową faunę i florę. Na trasie nie zabraknie także emocji, gdy trzeba będzie ominąć przeszkodę przyszykowaną przez bobry.

Borne Sulinowo

Dom Oficera, czołg, bunkry, punkt widokowy, Wrzosowiska Kłomińskie oraz Muzeum Militarnej Historii Bornego Sulinowa to okazje do zwiedzenia jednego z najbardziej tajemniczych miast w Polsce. Jeszcze przed II wojną światową powstało tu militarne miasteczko dla Wehrmachtu, później przejęte przez Armię Czerwoną.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Punkt obowiązkowy nie tylko dla miłośników kolei. Zobaczymy tu największą kolekcję pojazdów szynowych w Polsce Północnej i zabytkową halę parowozowni z pomieszczeniami warsztatowymi.

Kamienne Kręgi w Odrach na Kaszubach

To nic innego jak prastare Cmentarzysko Gotów, którzy chowali w tym miejscu swoich bliskich od I do III wieku naszej ery. Kręgi oraz kurhany są tematem wielu kaszubskich legend i emanują tajemniczością.