Kaszuby – samochodem, pociągiem, rowerem, a może pieszo?

Kaszuby są piękne z każdej perspektywy – okna pociągu, samochodu, czy roweru. Piesza wędrówka tutejszymi szlakami pozwoli nam za to na najbliższe obcowanie z naturą. Wybierz jedną z atrakcyjnych tras samochodowych, rowerowych lub ciekawą ścieżkę przyrodniczą i poznawaj Kaszuby tak, jak lubisz.

Kaszuby samochodem

Wycieczka samochodowa przez Kaszuby zapewni Wam wiele atrakcji i możliwość podziwiania regionu z różnych perspektyw. To także najszybszy sposób zwiedzania Kaszub. Co polecamy?

Kaszubska Droga – to szlak turystyki motorowej, który rozpoczyna się on we wsi Garcz, a kończy na skrzyżowaniu z drogą Kościerzyna – Żukowo. Powstał on jeszcze w latach 60. XX wieku, by umożliwić dojazd do najpiękniejszych zakątków tego regionu. Kaszubska Droga stanowi atrakcję samą w sobie, ponieważ przebiega wzdłuż malowniczych wzniesień oraz jezior. Na trasie znajdują się także liczne punkty widokowe, dzięki którym można zamienić krótki wyjazd w całodniową wycieczkę.

Kaszuby pociągiem

Uruchomienie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej sprawiło, że podróżowanie pociągiem po Kaszubach stało się bardzo przyjemnym i wygodnym sposobem na zwiedzanie regionu. Na różnych trasach będziemy mijać nie tylko piękne krajobrazy, ale również liczne atrakcje turystyczne.  Co polecamy?

Trasa PKM z Kościerzyny do Gdańska – do Kościerzyny musimy dojechać samochodem lub innym środkiem lokomocji. Przy okazji koniecznie trzeba zwiedzić to urokliwe, 600-letnie miasteczko, którego główną atrakcją jest Muzeum Kolejnictwa ze starymi parowozami. Na trasie możemy zrobić przystanek w Wieżycy i wspiąć się na Kaszubską Wieżę Widokową. W samym Gdańsku czeka nas mnóstwo atrakcji. Koniecznie przespacerujcie się Długim Targiem i nabrzeżem Motławy.

Kaszuby rowerem

Kaszuby są wymarzoną destynacją dla rowerzystów i rzeczywiście ich tu nie brakuje, zwłaszcza w sezonie. Musimy jednak pamiętać, że te tereny obfitują w przewyższenia, dlatego przed wycieczką, trzeba sprawdzić trasę, aby nie okazała się zbyt trudna. Co polecamy?

Kaszubska Marszruta – leży na terenie Borów Tucholskich i jest jednym z najlepszych systemów tras rowerowych w całej Polsce, a także Europie. Liczy 165 km specjalnie przystosowanych tras, których poziom oceniany jest przez rowerzystów jako światowy i bardzo wysokiej jakości, również jeśli chodzi o walory turystyczne. Twórcy Kaszubskiej Marszruty przygotowali kilka szlaków, wśród których swój ulubiony znajdą zarówno rodziny z małymi dziećmi, preferujące łatwe, leniwe wycieczki, a także rowerowi maniacy, kochający wysiłek i utrudnienia. 

Kaszuby pieszo

Trudno o lepsze miejsce na piesze wycieczki o różnych poziomach trudności niż kaszubskie lasy czy same Bory Tucholskie. Znajduje się tu całe mnóstwo szlaków oraz ścieżek przyrodniczych, przebiegających przez charakterystyczne dla tego terenu torfowiska, rezerwaty przyrody i punkty widokowe. Co polecamy?

Szlak im. Izydora Gulgowskiego – prowadzi od słynnego Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich do Iwiczna. Koniecznie wybierzcie się także na spacer wokół Jeziora Szczytno, przy którym znajduje się hotel Aubrecht. Ta trasa dostarczy Wam nie tylko wyjątkowych doznań, jeśli chodzi o widoki, ale również możliwość obcowania z naturą.