Tajemnicze miejsca na Kaszubach

Kaszuby są regionem, który każdego roku przyciąga wielu turystów. Od pierwszej chwili potrafią zauroczyć pięknem krajobrazów, długą historią i ludowym folklorem. Chociaż to najczęstsze motywy wyboru tego miejsca na spędzenie urlopu, to warto o tym pomyśleć także przez wzgląd na liczne tajemnice. To prawdziwa gratka dla fanów zagadek, ciekawostek historycznych i sekretów. Jakie ciekawe miejsca na Kaszubach można znaleźć?

Szwajcaria Kaszubska

Zanim przejdziemy do tajemnic, musimy wspomnieć o niezwykłych walorach krajobrazowych Kaszub. Są tutaj liczne jeziora rynnowe i zalesione niewielkie wzgórza. Tak unikatowa rzeźba terenu doczekała się nazwy Szwajcaria Kaszubska i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. O niektórych punktach przyrodniczych krąży wiele legend.

Szwajcaria Kaszubska

Węsiory i tajemnicze kręgi kamieni

Najbardziej zagadkowymi miejscami bez zwątpienia są kamienne kręgi, jakie można znaleźć we wsi Węsiory. To niewielka wieś położona nad Jeziorem Długim. Kamienne kręgi to formacje powstałe z dużych głazów, wokół których znajdują się mniejsze kurhany i kamienie. Gdzie w tym aura tajemniczości? Uważa się, że to miejsce ma niezwykłą moc. Kamienie mają być starym cmentarzyskiem. Zdaniem archeologów to tutaj pochowani są Gotowie. Kamienie są symbolem przodków, ale mogą też wyznaczać granice terytorium. Do teraz wierzy się w obecność magii, a jeśli ktoś źle się poczuje w kręgu, musi natychmiast z niego wyjść.

Tajemnicze kręgi w Węsiorach

Chcąc odwiedzić tajemnice miejsca na Kaszubach, możemy w poszukiwaniu kręgów zawitać do innej miejscowości. Odry to także wieś, ale nad Jeziorem Odrzyckim. Kamienne kręgi i kurhany były własnością ludności bałtyckiej, a ich pochodzenie datuje się na II-III w. n.e. Te kręgi również były miejscem pochówków, a na jednym z kamieni znajduje się symbol runiczny oznaczający życie bądź ochronę.

Kamienne kręgi przedmiotem wielu legend

Ze względu na to, że kamienne kręgi wzbudzają wiele emocji, wokół nich powstało sporo legend. Część osób wierzy, że w miejscach tych można spotkać duchy lub demony, inni natomiast liczą na to, że poprzez kontakt z kamieniami mogą zyskać zdrowie i szczęście. Są też teorie mówiące o tym, że kamienie pozostawili po sobie kosmici, którzy przed wiekami odwiedzili Ziemię. Nie do końca wyjaśnione pochodzenie kręgów w połączeniu z tak barwnymi historiami sprawia, że są to obowiązkowe miejsca, jakie trzeba podczas pobytu w tym regionie odwiedzić. Czy są jeszcze jakieś inne ciekawe miejsca na Kaszubach? Oczywiście!