Co warto zobaczyć w Borach Tucholskich?

Bory Tucholskie to niezwykle urokliwy obszar zlokalizowany między województwem pomorskim i kujawsko-pomorskim. To miejsce, gdzie dziewicze lasy i równiny ozdobione są licznymi wydmami i malowniczymi dolinami. Bory Tucholskie były niegdyś pradawną puszczą, która do dziś zachwyca bogactwem rezerwatów przyrody i setkami spacerowych szlaków. Co konkretnie warto zobaczyć w tym regionie? I w jakich miejscach warto zatrzymać się na nocleg? Zapraszamy do lektury! 

Atrakcje w Borach Tucholskich, które zachwycą każdego turystę

Bory Tucholskie otoczona są przez Kaszuby, Krajnę oraz Kociewie. Region ten słynie z urokliwych wsi i miasteczek, jezior, zamków krzyżackich i nie tylko. Mowa tutaj m.in. o Jeziorze Szczytno oraz rzece Brda, którą zalicza się do najpiękniejszych szlaków kajakowych w całej Polsce. Miejsce to jest też świetnym punktem dla wszystkich miłośników wędkarstwa ze względu na żyjące w jeziorze okonie, karpie, szczupaki i liny. Dookoła Jeziora Szczytno jest też mnóstwo atrakcyjnych szlaków rowerowych i tras spacerowych — to miejsce po prostu sprzyja błogiemu i aktywnemu wypoczynkowi.

Z pewnością warto też odwiedzić Park Narodowy “Bory Tucholskie”, który zajmuje powierzchnię aż 46 kilometrów kwadratowych. Można w nim spotkać rzadko widywane gatunki zwierząt — w tym bieliki i puchacze. W parku przemieszczać można się wyłącznie wyznaczonymi trasami, a przed wejściem należy uiścić opłatę za wstęp, choć nie dotyczy to wszystkich punktów. 

Niezapomniany spływ kajakowy Brdą 

Jedną z największych atrakcji w Borach Tucholskich, jest spływ kajakowy rzeką Brda. Można wówczas zdecydować się na wycieczkę jednodniową lub nawet kilkudniową. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Spływ kajakowy rzeką Brda prowadzi m.in. przez jezioro Charzykowskie, Łąckie i Krasińskie. Później szlak prowadzi także przez Bory Tucholskie, w tym przez uroczysko Piekiełko. 

Spływ kajakowy Brdą

Alternatywnie można zdecydować się na wypożyczenie roweru, bo teren Borów Tucholskich oferuje kilkaset kilometrów najróżniejszych szlaków. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. Kaszubska Marszruta, która prowadzi nie tylko przez lasy, ale również kurorty i okoliczne miasta. 

Urokliwe Chojnice — punkt obowiązkowy

Kolejną z dużych atrakcji w Borach Tucholskich, są Chojnice — zwłaszcza tzw. Stare Miasto. Miejsce to łączy w sobie dawną zabudowę z architekturą współczesną. Znajdziemy tam Bramę Człuchowską, Muzeum Historyczno-Etnograficzne, liczne kawiarnie z ogródkami, klimatyczny rynek, a także obiekty sakralne, takie jak np. kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, który został zaprojektowany w stylu barokowym.

Chojnice stare miasto

Zaledwie 15 minut drogi samochodem od Chojnic znajduje się jeszcze jedna bardzo ciekawa miejscowość, czyli Człuchów. Jest to niezwykle stare miasto, którego historia sięga późnego średniowiecza. Początkowo znajdował się tam gród, który później został przejęty przez zakon krzyżacki. To właśnie Krzyżacy odpowiadają za powstanie współcześnie największej atrakcji Człuchowa, czyli ogromnego zamku, który jest największą tego typu budowlą po Malborku. Na terenie zamku znajduje się Muzeum Regionalne, w którym można lepiej zapoznać się z historią Ziemi Człuchowskiej. 

Jeziora i kurorty 

Bory Tucholskie to idealne miejsce zarówno na leniwy, jak i aktywny wypoczynek. Szczególnie polecane jest Charzykowe m.in. ze względu na Jezioro Charzykowskie, które jest świetnym punktem do uprawiania żeglarstwa — to właśnie tutaj zorganizowano pierwsze w Polsce regaty w 1920 roku. Turyści mają do dyspozycji strzeżoną plażę, sprzęt wodny do wypożyczenia oraz mnóstwo barów i restauracji. Co ciekawe, na jeziorze znajdują się też dwie wyspy tj. Wyspa Miłości i Wyspa Bachorska.  

Jezioro Charzykowskie Bory Tucholskie

Jezioro Śpierewnik i wieś Raciąż 

Raciąż to typowo letniskowa wieś, którą zdecydowanie warto odwiedzić przy okazji pobytu w Borach Tucholskich. Miejsce to położone jest w iście malowniczej scenerii między jeziorem Raciąskim a jeziorami Przylonek i Rudnica. Znajdziemy tam także grodzisko z czasów średniowiecza, które w 2012 roku udało się zrekonstruować. W okolicy znajduje się jeszcze jedno przepiękne jezioro — Śpierewnik.  

Malutkie wioski tematyczne wielką atrakcją regionu
Bory Tucholskie słyną z urokliwych tematycznych wiosek, których celem jest promowanie lokalnej kultury i dziedzictwa regionu. Szczególnie polecana jest tzw. Ptasia Wioska, która znajduje się zaledwie 15 km od Tucholi. W miejscu tym czeka na turystów sporo atrakcji — w tym trasy rowerowe i ścieżki ornitologiczno-dydaktyczne.

W innej miejscowości, jaką jest Krzywogoniec, znajduje się tzw. Wioska Grzybowa. To raj dla pasjonatów grzybobrania, gdzie co roku odbywa się uroczyste Święto Grzyba. Podczas tego wydarzenia można podziwiać występy lokalnych zespołów ludowych i oczywiście skosztować tamtejszych potraw.

Hotel Bory Tucholskie — gdzie nocować w sercu przyrody?

Wiele osób zastanawia się nad wyborem hotelu, odwiedzając Bory Tucholskie. Hotel Aubrecht to zdecydowanie jedno z najlepszych miejsc na zasłużony odpoczynek. Mowa o luksusowym ośrodku SPA usytuowany w urokliwym budynku położonym wśród sosnowych lasów nad jeziorem Szczytno. Odwiedzając Bory Tucholskie hotel, który wybieramy, powinien mieć do zaoferowania możliwie, jak najwięcej.

Hotel Aubrecht oferuje przestronne, eleganckie pokoje, które nawiązują wystrojem do otaczającej nautry. Każdy z nich wyposażony jest w bezpłatne Wi-Fi, płaski ekran telewizora, wygodne biurko oraz minibar. Dla tych, którzy cenią sobie dodatkowy komfort, pokoje o wyższym standardzie oferują taras bądź balkon, a apartamenty posiadają osobny salon.